Tijekom svog dugogodišnjeg rada u šumarstvu, kod obilaska šumskih sastojina i šumskih radilišta, fotoaparatom snimam meni zanimljive prizore i detalje. Ovaj blog vodim od 2004.godine. Sadržaj bloga služi promociji šumarske struke i posvećen je kolegicama i kolegama šumarima, koji su radeći generacijama u šumi, sačuvali i unaprijedili šumske sastojine za buduće generacije.
NE ZABORAVITE!
DOK ŠUME DIŠU
I MI ĆEMO DISATI.
Katalozi bjelovarskog salona fotografija "ŠUMA OKOM ŠUMARA"
ŠUMSKE ZANIMLJIVOSTI
-Nekada su šume zauzimale preko 80 posto, a danas pokrivaju tek 33 posto europskog kontinenta.

-Sjeme vrba i topola gubi klijavost za nekoliko dana dok sjeme bagrema može klijati i poslije 15 godina.

-Vjetar može raznijeti sjeme bora, smreke, ariša, johe i gorskog javora od 20 do 30 km daleko.

-Deblo hrasta lužnjaka u ljetnim mjesecima prosječno dnevno "ispumpa" do 300 litara vode iz tla.

-U vremenu od 1885-1895. godine hrvatski književnik i šumarski stručnjak Josip Kozarac bio je upravitelj šumarije Lipovljani.

-Periodičnost punog uroda žira ovisi o klimatskim uvjetima, od 5 godina u toplijim krajevima do 8-10 godina u hladnijim područjima.

-Jedna desetina šuma u Hrvatskoj otpada na hrast lužnjak (Quercus robur L.).

-Hrvatska spada u šumovitije zemlje Europe s više od 0,50 ha po stanovniku, a šume su jedno od najvećih nacionalnih bogatstva Hrvatske.

-Hrvatska ima velik broj biljnih endema, čak 312 vrsta endemskih sjemenjača. Među njima je 85 drvenastih šumskih endema(grmova i drveća). Strogih endema ili stenoendema, koji rastu isključivo u Hrvatskoj, ima 189.

-Šumarska struka je jedna od najstarijih u Hrvatskoj, izobrazba šumarskih kadrova započela je 1860.godine osnutkom Gospodarskog- šumarskog učilišta u Križevcima. To je prva takva škola u ovom dijelu Europe. Visoko obrazovanje šumarskih kadrova započelo je 1898. godine otvaranjem Šumarske akademije u Zagrebu.



OPASNOSTI U ŠUMI


-OTROVNE GLJIVE
Kako je počela sezona branja gljiva, poželjno je da obnovite svoje znanje prepoznavanja otrovnih vrsta gljiva koje se najčešće pojavljuju u našim šumama.

-KRPELJI
Kako prolazeći šumom dolazimo u kontakt s krpeljima, nije na odmet da nešto više saznate o rizicima od uboda tih malih životinja.


-MIŠJA GROZNICA
Bolest s vrućicom, oštećenjem rada bubrega te drugim smetnjama.Uzročnik je virus koji kruži među malim šumskim glodavcima.(više ovdje...)

-KOMARCI
Komarci su široko rasprostranjena skupina insekata. Značajni su u odnosu na čovjeka i njegovo zdravlje kao prenositelji bolesti i kao molestanti (napasnici). Na sreću, na našem području ne prenose bolesti, ali narušavaju mir i zdravlje u širem smislu: ometaju čovjeka pri svakodnevnim aktivnostima, pri boravku u prirodi i rekreaciji.

OTROVNE BILJKE U ŠUMI

-VELEBILJE(Atropa Belladonna)
Velebilje je vrlo rasprostranjena biljka u našim brdskim i planinskim predjelima.
Biljka se raspoznaje po obliku i rasporedu listova - u svakom pršljenu grane nalaze se po dva jajolika lista, jedan mali, a drugi veliki. Cvjetovi su pojedinačni i nalaze se u pazuhu listova, a cvate tijekom cijelog ljeta, a plodovi su vrlo lijepe, kao višnja krupne bobice. Bobica je višesjemena, sočna kiselkasto-slatka, ukusna (ali vrlo otrovna), veličine višnje; ima tamnoljubičast sok. S donje je strane bobica obložena zelenom petozubom čašicom. Sjemenke su okruglaste, tamne i sitne.

-BUNIKA( Hyoscyamus niger)
Bunika je biljka neugodna mirisa koja raste uglavnom pored naselja. Biljka je dlakava, plod je žućkastosmeđa i na vrhu je nazubljena čahura s poklopcem, puna sjemenja. Svi dijelovi bunike su otrovni.


-ĐURĐICA (Convallaria majalis)
Đurđica raste u svjetlijim listopadnim i miješanim šumama, u šikarama i na krčevinama a često se sadi u vrtovima kao ukrasna biljka. Crveni plodovi đurđica sazrijevaju u rujnu i susreću se razmjerno rijetko. Kuglasti su, promjera oko 8 mm, a sadrže narančasto meso i 2-6 kuglastih sjemenki. Bobice su vrlo otrovne, kao i ostali dijelovi biljke jer sadrže heterozide koji djeluju na rad srca.


-PETROV KRIŽ (Paris quadrifolia L.)
Trajna zeljasta biljka koja u gornjem dijelu nosi obično po 4 velika, eliptična, unakrst položena lista. Plod je jedna okruglasta ili jajasta sivkastoplava, sjajna i sočna boba promjera 10-15 mm, koja dozrijeva u srpnju ili kolovozu, na vrhu izmedu 4 uska, šiljasta listića. Veoma je otrovan, neugodnog, bljutavo slatkastog okusa, a već dvije ili tri pojedene bobe mogu izazvati ozbiljna trovanja.

22.03.2007., četvrtak

Šuma i voda

Danas, na Svjetski dan voda navest ću odnos šume i vode.
Šuma veže vodu uz tlo, troši je u procesu transpiracije, zadržava je u tlu u velikim količinama i sprječava eroziju tla.
suma i voda
Šuma apsorbira oko 85% oborina, tako da svega 15% otječe.
Poplavna voda koja uđe u šumu procijedi se kroz rahlo šumsko tlo i pročišćena ulazi u podzemne tokove, te se može koristiti kao pitka voda.
Odraslo stablo može usisati više od 1400 litara vode dnevno.
Isparavanje vode kroz lišće stabala pomaže hlađenju zraka, pa šuma ublažava temperaturne krajnosti zraka.
Područja poplavnih šuma koriste se kao retencija za zadržavanje visokih vodnih valova te se time štite gradovi i naselja od poplava.
Odnos šume i vode kreće se u jednom zatvorenom ciklusu.

- 19:30 - Komentari (3) - Isprintaj - #

21.03.2007., srijeda

Udar sniježnih padavina

Nakon nekoliko pravih proljetnih dana, kad je šuma bila puna procvjetalih proljetnica i kad su krošnje stabala počele listati, došlo je do naglog zahlađenja i sniježnih padavina. Jučer ujutro između 9 i 12 sati padao je gusti snijeg. Mokri i teški snijeg počeo se brzo loviti za krošnje stabala i svojom težinom savijati krošnje prema zemlji. Pretpostavljam da će u šumi biti dosta šteta od snjegoloma.
snijeg
Ovu sliku sam snimio jučer oko 13 sati..


- 19:58 - Komentari (1) - Isprintaj - #

17.03.2007., subota

Zlatokraj(Euproctis crysorrhoea L)

Prošla blaga zima bit će pogodna za pojavu raznih šumskih štetnika. Tako sam na vršnim hrastovim granama zamijetio puno zapredaka zlatokraja (Euproctis crysorrhoea L) i to na području Popovače i Siska (Lonjsko polje).
Velika populacija štetnika mogla bi izazvati golobrst a time i veću pojavu sušenja stabala. Razvoj štetnika morat će se pratiti kako bi se na vrijeme mogle poduzeti zaštitne mjere tretiraranja insekticidom ili biološkim preparatima (Park prirode).
Zapretci zlatokraja

- 21:07 - Komentari (4) - Isprintaj - #

15.03.2007., četvrtak

Šumske prikaze

Nakon sunčevog zalaska, u šumi nastaju promjene. U sumrak cvrkut ptica pomalo prestaje, a mnogi oblici drveča postaju nekako mistični i postaju tajanstvene šumske prikaze...
Šumska prikaza
Šumska prikaza...
Zmaj nad vodom
Zmaj nad vodom...
Dobri duh šume
Dobri šumski duh...

Još jedna šumska prikaza...

- 19:41 - Komentari (3) - Isprintaj - #

12.03.2007., ponedjeljak

Šafran (Crocus sativus L.)

Šafran u šumi. Umjesto opisa riječima, izgled šume preplavljene plavim cvjetovima šafrana, predstavljam s nekoliko fotografija koje sam snimio prošli tjedan.
safran1
Plavi tepih...
safran2
Oblačan dan, pa smo zatvoreni...
safran3
Mala buba na latici...
safran4
Lješkarenje na suncu...

- 18:46 - Komentari (4) - Isprintaj - #

10.03.2007., subota

Šumski građevinar II

Kao što sam pretpostavio u postu od 11.01.2007., dabrovi su počeli graditi branu na jednom kanalu nedaleko Lipovljana.
Ovako je počelo ...
Dabar glođe stablo
Glodanje stabla završeno..
Dabar
Stablo je precizno oboreno preko kanala...
Image Hosted by ImageShack.us
Nakon toga još nekoliko oborenih stabala...
Image Hosted by ImageShack.us
Početak izgradnje brane od granja...
Brana
I dalje ću nastavit pratiti izgradnju brane na potoku i nastambu za ovu familiju dabrova.

- 22:24 - Komentari (2) - Isprintaj - #

09.03.2007., petak

Neki zrakom, neki drumom, a ja šumom

Hodajući danas ujutro blatnjavim šumskim putem koji prolazi uz autoput, s ciljem utvrđivanja određenih šumskih radova, zabilježio sam zanimljiv prizor.
Putovanje
Iako je bilo oblačno, pomalo je kišilo, promet autocestom bio je dosta gust. Kamioni i osobni automobili žurili su svaki svojem određenom cilju. U jednom trenutku, iznad autoceste primijetio sam jato kormorana. I oni su letjeli prema određenom odredištu, obližnjem ribnjaku.
Svi smo putovali prema nekom cilju.
Ptice zrakom, vozila drumom, a ja šumom.




- 21:06 - Komentari (3) - Isprintaj - #

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.

< ožujak, 2007 >
P U S Č P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

BROJ POSJETA
FOTO VREMEPLOV